Cep telefonu batarya ömrü nasıl verimli kullanılır?

Teknoloji alanında bir çok gelişmenin yanı sıra hayatımızın bir çok alanında aktif olarak kullandığımız cep telefonlarımızın bataryaları neredeyse hemen boşalıyor. peki biz bu cep telefonlarımızın bataryalarının ömrünü nasıl uzatır nasıl verimli kullanabiliriz?

Ömer Kadirli
Ömer Kadirli 11 ay önce

Üye Girişi Yap!

Merhaba, sorkazan üzerinden kazanç sağlayabilirsin. Tek yapman gereken üye olmak! Zaten üye ise hemen üye girişi yap ve bu soruya cevap ver bundan ücret kazan.

Cevaplar

tahsin yavuz
tahsin yavuz 11 ay önce

Öncelikle Merhaba!

Cep telefonunu ve bataryasını sağlıklı bir biçimde kullanmak için yapman gerekenler

  1. Telefon sarjda iken oynamamak
  2. Sarj ederken uçak moduna alabilirsin yada tamamen kapatabilirsin
  3. Gereksiz arka planda çalışan uygulamaları kapatabilirsin. çünkü o uygulamalar işlemciyi çalışmaya devam ettiriyor bundan dolayıda telefon bataryasını dururken dahil yiyor.
  4. son olarak telefonunu yüksek düzeyde kullanım sağlamamanı tavsiye ederim çünkü sağlık açısındanda sorun teşgil ediyor.

Sorun için teşekkür ederim başarılar!

GÖKHAN ÜZNÜK
GÖKHAN ÜZNÜK 11 ay önce

Batarya ömrü telefon kullanımının yanı sıra şarjda telefon kullanmak ikide bir şarja takıp çıkarmak gibi sebeplerle de ömrü çabuk tukene bilir. Batarya gün içinde daha uzun gitmesi icin ekren ısıgıni en üst seviyede tutmalıyız. Şarja takmissak onemli bir arama yada işin yoksa %100 olana kadar cikartmamalisin hadi işin vardı çıkarttık. Tekrar hemen takmamalisin şarj bitmeye yakınken yada bittikten sonra takmalisin. Oyun oynarken ekran ışığını gerekmeyen oyunlarda örneğin okey oyunu tavla oyunu gibi oyunlarda ekran ışığını azaltmalisin ki hem ekran ışığından çok şarj yemesin hemde zaten oyundasin o şarj yiyor ortalamayı dusere bilirsin ekran ışığını azaltarak.

Nebahat
Nebahat 11 ay önce

Telefon sarjda cok kalirsa ve cok acik kalirsa batarya omru kisalir elimizden geldigince telefonu fazla hor kullanmamaliyiz ve de cok uygulama indirmemrliyiz

Furkan Ateş
Furkan Ateş 11 ay önce

Bazı telefonlar batarya yönüyle diğer telefonlardan öne çıkıyor.Tabi batarya yönü iyi olan telefonlar performans bakımından diğer telefonlardan düşük de olabiliyor.


Telefonun bataryasını daha uzun süre kullanabilmek için telefonla şarjdayken oynamamak gerekir.


Bunun yanında telefonunuzun bataryası dolduktan sonra telefonunu şarjda bırakmamak gerekir.


Gün boyu telefonu şarjda bırakmak telefonun bataryasını olumsuz yönde etkiler.


Telefonunuzla çok meşgul olup telefonunuz ısınıncaya kadar oynarsanız böyle yapılmasıda telefonun bataryasına zarar verebilir.


Telefonun şarjını iyi idare edebilmek için telefonlarda bulunan ve telefonun sistemini zorlayan uygulamalar yüklenmemesi gerekir.Birkaç yıldır aynı telefonu kullanıyorsanız, pilin yeniyken olduğu kadar uzun süre dayanmadığını fark etmişsinizdir. Birkaç yıl geçtikten sonra birçok telefon tek şarjla gün boyu dayanmak için mücadele etmeye başlıyor.


Telefondan beklentiniz şarjının uzun süre dayanmasıysa bataryasıyla öne çıkan telefonları almanızı tavsiye ederim.


Şarjı önemli ama benim için asıl önemli etken performanı diyorsanız başka telefonlar almanız gerekebilir.

fatih
fatih 11 ay önce

Kullanım kılavuzlarında belirtilen şekilde kulanılmalı ve sürekli telefonla iç içe olunmalıdır. Çünkü aşırı kullanımı özellikle şarjdayken kullanılırsa, hem batarya ömrünü hem de telefonun kendinisi olumsuz yönde etkiler.

Eren Cengiz
Eren Cengiz 11 ay önce

hiç bir zaman telefonunu sarjda kullanma bu en fazla bataryayı bitiren şeydir gerekmedikçe bluetooth konum gibi özellikleri kapatın arka planda çalışan uygulumaları kapatın

Ridvan
Ridvan 11 ay önce

Yuzde 3p sarja takin 100 yuz olsun onasonra cikirtin bu sayede telefonun bataryasi daha uzun omurlu olcaktir birde daha sonra 15 sarja takin telefonuzu onsonra yuzde 40 ken cikartin eger 9 saat dilimine kardar gidiyorsa buda su demektir 4 yil daha ayni pataryi kullana bilirsin buf joktasi bu daha deyatli bilgi lamak istiyorsaniz arastirma yapa bilirsiniz yutuptan

İlker Kılıç
İlker Kılıç 11 ay önce

Ben genelde telefonumun şarjı %5 - %10 kalınca şarja takıyorum ve şarjım %100 olduğu an çekiyorum. Telefon saatlerce şarjda kalırsa çok sıkıntı bir durum sanırım, ben böyle kullanıyorum ve şarjım uzun süre gidiyor :)