İş kazaları neden oluyor ?

Günümüzde iş yerlerindeki tedbirsizlikler yüzünden birçok kaza meydana gelebiliyor.

Bu tedbirsizlikler sonucunda oluşan kazalar kimi zaman ciddi sıkıntılar doğurabiliyor.

İş yerlerinde oluşan kazalar sonucu birçok insan hayatını kaybedebiliyor.

İş yerlerinde meydana gelen kazalar neden oluyor ?

İş kazalarının meydana gelmemesi için ne gibi önlemler ve tedbirler alınabilir ?

İşçilerin iş güvenliği için nasıl davranması ve ne yapması gerekmektedir ?

Furkan Ateş
Furkan Ateş 10 ay önce

Üye Girişi Yap!

Merhaba, sorkazan üzerinden kazanç sağlayabilirsin. Tek yapman gereken üye olmak! Zaten üye ise hemen üye girişi yap ve bu soruya cevap ver bundan ücret kazan.

Cevaplar

Dilara Kazancı
Dilara Kazancı 10 ay önce

Nasıl bir iş yeri olursa olsun, kurum ne iş yapıyor olursa olsun iş kazası adı altında her türlü kaza gerçekleşebilir. Tabii ki cam batması veya ufak kesikler gibi şeyler çok ciddi olmamakla birlikte hemen halledilebilir fakat iş yerinde gerçekleştiği için adının iş kazası olmasını değiştiremeyiz. Onun yanında daha büyük kazalara sebep olacak iş yerleri (inşaatlar, büyük makinalar çalıştıran fabrikalar veya demir vesaire gibi büyük ve katı parçalar üreten fabrikalar) öncelikle çalışanlarını koruma adına bütün önlemleri almaları gerekmektedir. Alınmadığı takdirde can kayıpları gibi büyük kayıplar olabilmektedir. Eğer yeterli önlemler alınırsa işçi herhangi bir şeyi yanlış yapsa bile fiziksel veya manevi olarak en az zararı alarak atlatacaktır fakat gereken bütün önlemler en ince ayrıntısına kadar tamamlanmamış ise ufak bir hatada bile çok büyük fiziki hasarlar alabilir.

İş yerinde alınan en ufak hasarı bile yetkili kişiye bildirmek gerekmektedir. Büyük hasarlarda ise zaten hem çalışanlar hem de oranın yetkilisi olan insanlar zaten gerekiyorsa ambulansı veya diğer acil numaraları arayarak çağıracaktır gerekli işlemler yapılacaktır. İşçi sahip olduğu hakları bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Eğer geçirdiği kaza yeteri kadar güvenlik önlemi olmasından kaynaklanıyorsa firmayı dava da edebilir, fiziki ya da manevi zararının karşılanmasını da talep edebilir.

fatih
fatih 10 ay önce

İş kazaları ciddi anlamda bilinçsiz şekilde hareket etmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bunun için yeteri kadar güvenlik önlemi alınmadığı gerekçesiyle bu tür kazaların meydana gelmesi kaçınılmaz olur. Mesela çevremde gördüğüm bir örneği vermek istiyorum. Her gün işe gidip gelirken inşaatta çalışan işçilerin güvenlik kemeri takmadığını, aynı zamanda düşünmeye ramak kala bir şekilde hep inşaatın en tehlikeli yerinde kalması gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu hem iş veren de hem çalışanın arasındaki üşengeçlik sorunu, maalesef birçok kazaya davetiye çıkarmaktadır. Aynı şekilde ondan önceki inşaat durumunda bir kişinin gözlerimin önünde düşüp ölmesi güvenlik kemerini takmadığını ve bu önemsizlikten dolayı öldüğünü söyleyebilirim.

İş kazaları genellikle inşaatta meydana gelir bu sadece inşaat için geçerli bir durum değildir. Elektrik direklerine çıkarken bütün şekilde önlem alınamaması elektrik çarpmalarına da sebep olur.

Kısacası işveren kişinin bu tür kazaların yaşamaması için hem el altında çalışan kişileri uyarması hem de buna riayet etmeyen kişileri derhal işten çıkarmalıdır. Çünkü bir sorunun olmaması başka şekilde bir sorun olmayacağını anlamına gelmiyor. Bugün ufak tefek kurtulan yarın o tehlikelere maruz kalma ihtimali de çok yüksektir. Yüksek yerlerde çalışan kişilerin güvenlik kemeri takmadığı sürece kesinlikle işe almamalıdır.