Kitap okumak mı film izlemek mi ?

Kimi insanlar kitap okumayı film izlemekten daha fazla sevmekte , kitaplardan uyarlanan filmlerden ziyade kitapları okumayı tercih etmekteler.

Böyle bir tercihi yapmalarındaki sebeplerinden bazıları da filmler kitaplardaki duyguları tam olarak filme yansıtmamakta , kitaplar okumaktaki zevki vermemesidir.

Kimileriyse kitap yerine filmleri tercih etmektedir.

Sizin tercihiniz kitaplar mı filmler midir ? Kitap okumayı tercih ediyorsanız neden film yerine kitap okumayı tercih ediyorsunuz ? Film izlemeyi tercih ediyorsanız neden kitap yerine filmi tercih ediyorsunuz ?

Furkan Ateş
Furkan Ateş 10 ay önce

Üye Girişi Yap!

Merhaba, sorkazan üzerinden kazanç sağlayabilirsin. Tek yapman gereken üye olmak! Zaten üye ise hemen üye girişi yap ve bu soruya cevap ver bundan ücret kazan.

Cevaplar

fatih
fatih 10 ay önce

Artık zamanın değişmesi ile birlikte yazılmış olan klasik romanların büyük bir bölümü sinemaya y da tiyatroya uyarlanmaktadır. Okunan kitapların sinemaya aktarılması ile birlikte elbette bazen zorluklarla karşılaştığı da görülür. Hayallerin canlandırıldığı karakterler ,olaylar ve daha birçok yaşananları görüntüye dökülmüş olarak görmek özellikle izleyici için gerçekten ayrı bir duygu düşünce uyandırmaktadır. Tabi bu durum gerçekleştiği zaman okumak mı daha faydalı yoksa film izlemek mi sorularıyla karşılaştığımız durumlar elbette vardır. Bize göre her görüşün kendi mecrasında değer gördüğü gerçeğini inkar edemeyiz. Bazı kesimler kitap okumayı tercih ederken bazıları da filme çevrilmiş o kitabı daha fazla beğenir.


Kitap mı daha iyi film izlemek mi?


Bu soruya gerçek anlamda cevap vermek maalesef mümkün olmadığı, ancak bir gerçek var ki kitapların filmlere göre daha ağır şekilde ehemmiyet gösterildiği, kitaplardan filme çevrilmiş olan birçok kitabın başarısız bir şekilde ve net olarak yansıtılmamasından dolayı, kitabı okumanın her zaman revaçta olduğunu söyleyebiliriz. Bence de kitap okumak her zaman daha iyidir. çünkü kitapta olan bazı şeyler tam anlamıyla filme çevrilmediği zaman bir şeylerin eksik olduğunu gösteriyor zaten. Ama kitap okunduğu zaman bizim de hayal ettiğimiz şekilde daha fazla ayrıntılı olarak öğrenme imkânına sahip olabiliriz


Filme çevrilmiş kitabı okumak gerekir mi?


Bence filme çevrilmiş kitapları yeniden okumanın faydalı olacağını düşünüyorum. Filme çevrilmiş kitabı izlemeliyiz. Çünkü bazen yazarın da hayal gücünün artması ile birlikte okuyucuda ve izleyici de ayrı bir etki uyandır. Mesela bazı çevreler için filmi izledikten sonra kitabı okumak istemez, bazıları da kitabı okuduktan sonra filmi de izlemek istemez. Bu kişiden kişiye değişmektedir. Yani siz kitabı okuyup filmi izledikten sonra sanki bu sahneyi bir yerden hatırlıyorum gibi etkiler altında da kalabilirsiniz.