Nasıl Çalışır

sorkazan, web sitemiz de ana hedefler arasında aktif olarak kazancın üyeler arasında bölüştürülmesidir. bunun için belirli algoritmalar kullanılır. anlık karakter ve kelime ücreti değişebilmektedir. bunu sağlayan bazı etkenler ve durumlar vardır. Söz konusu olan bu durumlar, sitenin bir çok bölümü ile bağlantılı bir şekilde gider. örnek vermek gerekirse, üyelik durumunuzdan sitenin gelir durumuna kadar tüm sistem de ki hareketlilik sizlere soru ve cevap maliyeti çıkartır. karakter düzenine göre ise bu ücret belirlenir.

sistemin çalışabilmesi için öncelikle gelir kaynağının olması gerekiyor. 2018 yılında ilkez bu sistem üzerinde çalışılırken belirli bir sermaye üzerine kurulması ve elde edilecek gelirlerin sadece yüzde 50 sinin dağıtılması üzerine bir çalışma yapılmıştır. fakat günümüze kadar süren Ar-Ge çalışmalarımız da üyelere dağıtılacak olan kısmın yüzde 50 değil yüzde 80 civarına çıkartılması gerektiğini ortaya çıkartmıştır.

buna göre aşağıda ki durumlar da bahsetmek gerekiyor. Çünkü karakter başı ücretin hangi durumlar da arttığını ve düştüğünü en açıklayıcı kısım bu olacaktır;

  • Soru veya cevap gönderilirken sitenin hit sayısı

  • Soru veya cevap gönderilirken sitede ki potansiyel kazanç miktarı

  • Günlük maliyet ve aylık maliyetler

  • İçerik oluşturulurken ortaya çıkacak olan reklam sayısı

  • Daha önce göndermiş olduğunuz soru ve cevap adetleri

  • Üyelik durumunuz. (rededilen sorular ve cevaplar ayrıca daha önceki kural ihlaleri.)

yukarıda ki tüm durumlar soru veya cevap gönderirken kazanacağınız net miktarı belirler. sistem bununla alakalı kısaca SCGM Soru cevap gösterim maliyeti ve ASCM Anlık Soru Cevap Maliyeti adı altında iki algoritma kullanır.

SCGM ve ASCM Nedir?

sorkazan içindiği bulunduğu durumlara göre üyelere en iyi performansı sağlamak için hesaplama algoritmaları kullanır. Bu şekilde düz bir ücret ödemek yerine, en iyi sonucu elde edebilmek için SCGM ve ASCM algoritmalarını faliyete geçirir. Anlık sitedeki faaliyetlerden sitenin o anki kazancına göre değişkenlik göstererek, tüm gelirin yüzde 80'nini üyelere dağıtmak adına kullanır.

Soru ve Cevap Gösterim Maliyeti sayesinde, potansiyel gösterim ve bundan kazanılacak potansiyel gelir düzeyinde o anki üye popilasyonu ve soru cevap gönderim adetleri ile bunların karakterleri arasında gelirin yüzde 80 ini dağıtılır. bu her soru cevap gönderildiğin de yapılır.

Anlık Soru Soru Cevap Maliyeti ise, SCGM ile birlikte, Üyenin daha önceki göndermiş olduğu sorular ve cevapların sayısı üstüne bunlardan kazanılmış ücretlerde göz önünde bulundurarak gerçek sonuç elde edilir ve karakter başı ücret ortaya çıkar. örneğin bu hesaplamalar ile 0.0065 TL karakter başı ücret çıkan bir kişi 500 Kelimelik bir soruda 3.25 TL kazanabilir. Veya ortalama karakter ücreti 0.065 Çıkan bir içerikden 500 kelimelik bir içerik için 32.5 TL ücret kazanabilir.

Genel İşleyiş

sorkazan web sitemize üye olmak çok basit adımlar gerektirir. Basitçe üye olduktan sonra, hiç bir doğrulama adımına takılmadan web sitemizde soru sorabilir ve sorulmuş sorulara cevap verebilirsiniz. ayrıca bunu yaparken de para kazanabilirsiniz.

Çekim işlemi için profil sayfanız dan talimat vermeniz durumda gerçekleşecektir. yaptığınız tüm işlemler destek kısmında bilgi olarak size sunulacaktır. web sitemiz de ücret çekebilmeniz için alt limit 25 TL dir. aynı zaman da işlem başlatabilmeniz için telefon numaranızı doğrulamış olmanız gerekiyor.

Soru Cevap da Dikkat Edilmesi Gerekenler

sorkazan web sitemiz, üyelerimizin üzerinde ki ağır içerik sorumluluğunu kaldırmak adına çalışır. diğer web sitelerin de olduğu gibi içerikler den sadece üyeler sorumlu değildir. üyeleri sorumlu tutmamak adına gönderilen soru ve cevaplar ciddi denetlemeler den geçer.

Sorular da ve cevaplar da kesinlikle siyasi politik konuların işlenmediğine çok dikkat ederiz. Siyasi ve politik konuların sorkazan da yasak olduğunu bilmelisiniz.

Türkiye Cumhuriyetinde bir vatandaş ve yayın yapan bir kuruluş olduğumuz için, Terör örgütü propagandalarına karşı hassiyetimiz en az aziz milletimiz kadar çok önemlidir. Platformumuz da bu tür olayların yapılması yasaktır. soru veya cevaplar da terör örgütü propagandası yapan veya destekleyenlerin kişisel bilgileri yetkili mercilere bizzat sorkazan tarafından bildirilir.

Ahlak ve sosyal yapı üzerinden, etnik kökenler üzerinden veya bir kuruluş veya bir kişiye yapılan hakaretlerden dolayı yapan kişilerin hesapları banlanır. Bir grup, kişi, etnik köken veya kuruluşa hakaret etmek ve aşağlamak kesinlikle yasaktır.

sorkazan içerikleri özgün olması, TDK kurallarına uygun olması önemlidir. Soru veya cevapta bunlar da editörlerimiz tarafından kontrol edilir. tek yapmanız gereken soru veya cevap verirken kendinize özgü cümleler kurmanızdır.

Ciddi yaptırımları olan kurallarımızı Yardım Merkezimiz den öğrenebilirsiniz.